Breaking News:

Premiul chinezesc – Ricciardo a câștigat, Hamilton doar pe locul cinci, Vettel opt

Daniel Ricciardo, pilotul australian Red Bull a câștigat duminică de Formula 1 Marele Premiu al Chinei, în cazul în care patru campion mondial și apărarea campion britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a cincea, de asemenea, de patru ori câștigător Cupa Mondială, încă de conducere de puncte de ansamblu cursă german Sebastian Vettel (Ferrari ) a fost doar opt.

Ricciardo, de 28 de ani, a fost cea de-a șasea cursă a carierei, care a fost impresionantă pe locul șase, datorită progreselor spectaculoase din Shanghai.
Pe locul al doilea Valtteri Bottas, Mercedes șofer finlandez a terminat, în timp ce a treia treaptă a podiumului, de asemenea, în finlandez Kimi Raikkonen, șoferul Ferrari ar putea sta în picioare.
Ocupante pole-position Vettel a menținut poziția pe grila, in timp ce coechipierul sau Kimi Raikkonen a alunecat de la al doilea la locul al patrulea după Bottas și olandeză Max Verstappen (Red Bull) este înainte. La finalul primului tur, Vettel, Bottas și Verstappen se aflau pe podium, iar campionul Hamilton, care apăra, ocupă poziția a cincea.
Seria de opriri a început Verstappen, care a fost în gropile de pe tur 18, o tur mai târziu, Hamilton, apoi o nouă rundă după Bottas a primit, de asemenea, anvelope noi. 21 tur Vettel Was de schimb roata pol, astfel temporar Raikkonen a preluat conducerea, Vettel a revenit la pista, cu toate acestea, contrar așteptărilor Ferrari nu se află în fața Bottas, dar în spatele conducătorului auto finlandez Mercedes.
Bottas și Vettel au prins runda a 27-a cu Räikkönen, pe care ambii rivali au fost relativ ușor de anticipat. Räikkönen a lovit imediat cutia de schimbare a roților, iar Bottas, Vettel, Verstappen fiind prima comandă pe trei poziții.
Pe tur 31, juriul a depus implicat masina de siguranță, deoarece pilotul Toro Rosso doi, Brendon Hartley și Pierre Gasly după o coliziune minoră moloz a fost asfalt pe pista, care a durat câteva ture letakarítása sus.
Pe tur 36 masina de siguranță a stat în fața câmpului, apoi Bottas, Vettel, Hamilton, Verstappen, Raikkonen, Ricciardo a fost ordinea primelor șase locuri avansate.
Pe tur 39, Verstappen a atacat Hamilton pe locul al treilea, dar Cupa Mondială apărarea campion britanic a respins încercarea, de fapt, olandezii, de asemenea, înainte de Ricciardo.
Ciclistul australian apoi „luat ochi de sânge“, a prins rapid și a ajuns pe Hamilton în poala 41 și apoi puteți cu ușurință instruit curse Vettel pe locul al doilea în spatele bine. Între timp, Verstappen a trecut și Hamilton, care părea mult mai lent decât rivalii rivali.
împotriva încercarea prea optimistă depășire Verstappen în turul 43. Vettel, Red Bull și Ferrari s-au ciocnit, ambele megforgott, in timp ce Hamilton și Raikkonen este evitată. Verstappen a primit câteva runde mai târziu într-o penalizare de 10 secunde, deoarece curtea de curse a văzut că sa înșelat cu accidentul.
Ricciardo a atacat apoi Botton în runda a 45-a și, cu o depășire clară, dar sportivă, a preluat-o de la rivalii săi finlandezi.
Cinci ture înainte de pavilion carouri Ricciardo, Bottas, Räikkönen a fost ordinul câștigătorilor, urmat de ordinul Verstappen, Hamilton și Nico Hülkenberg (Renault), Vettel a fost al șaptelea, dar în ture finale chiar Fernando Alonso (McLaren) este înainte, așa că am termina în cele din urmă a opta .
Cupa Mondială va continua la Bakuba, la două săptămâni după Marele Premiu al Azerbaidjanului.